Eskișehir – un oraș plin de culoare și plin de viață în Turcia

Turcia este o destinație foarte populară printre turiștii români și printre turiștii din lumea întreagă. Însă foarte multă lume alege să viziteze sau să descopere destinațiile foarte promovate în afara granițelor Turciei. Pe de altă parte, atunci când ești într-o călătorie în Turcia în care nu ești doar turist, poți să descoperi locuri care sunt foarte atractive și extrem de puțin promovate în afara țării. Așa este și orașul Eskișehir, un oraș plin de culoare și foarte animat.

La întoarcerea în Turcia, după cele 4 luni petrecute în Georgia, căutam un oraș unde să găsim suficient de multe oportunități pentru petrecerea timpului liber, dar în același timp să nu fie foarte turistic, ci mai degrabă să simțim atmosfera locală.

În același timp și bugetul pentru cazare să fie în marja dorită, având în vedere că încă era vârf de sezon turistic, chiar dacă era spre sfârșitul perioadei de vacanțe. Și nu în ultimul rând, un oraș unde să fie temperaturi acceptabile și să nu existe disconfort termic. Astfel că am ajuns la varianta Eskișehir, unde am petrecut 4 săptămâni.

Atuurile orașului Eskișehir

Eskișehir este un oraș cu o poziție foarte avantajoasă din punct de vedere al distanței față de marile orașe ale Turciei. Aflat la o distanță aproximativ egală față de capitala Ankara și de metropola Istanbul, Eskișehir este conectat prin trenuri de mare viteză cu cele mai mari orașe ale Turciei. De asemenea există o linie feroviară de mare viteză și cu alte orașe importante, așa cum este de exemplu Konya.

Aflat la o altitudine de aproximativ 800 de metri și pe o zonă cu aspect de podiș, temperaturile din Eskișehir sunt mult mai blânde în lunile toride de vară comparativ cu alte zone ale Turciei. Din acest motiv este un atuu pentru cei care locuiesc aici. Și nu în ultimul rând faptul că este printre cele mai importante centre universitare din Turcia reprezintă un plus important pentru acest oraș.

Atmosfera surprinzătoare din Eskișehir

Atunci când am ales Eskișehir ca destinație pentru a petrece 4 săptămâni aveam în minte un oraș foarte liniștit de provincie și unde sunt destul de puține lucruri de făcut. Practic era o alegere pentru a avea mai multe timp să ne ocupăm de proiectele pe care le aveam în lucru. Însă atunci când am ajuns aici, atmosfera a fost absolut surprinzătoare.

După o călătorie de 10 ore cu autocarul de la Samsun la Eskișehir, seara când am ajuns în autogară și am luat tramvaiul pentru a ajunge la cazare nu mică a fost surprinderea să găsim un oraș plin de viață. Chiar în zona unde aveam cazarea erau foarte multe terase, localuri și restaurante care erau pline de viață și erau foarte animate la orele serii.

Față de alte orașe din Turcia unde se simte mai puțin influența occidentală sau unde mai degrabă oamenii sunt mai apropiați de tradițiile lor, de cultură și de latura religioasă, aici atmosfera era mult mai apropiată de cea vestică. Localurile aveau aspect similar cu cele din alte orașe ale Europei, muzica se auzea în stradă și mulți tineri pe stradă făceau să te simți ca într-un oraș care nu era în Turcia.

Aceasta a fost prima impresie pe care am avut-o după ce am ajuns în Eskișehir și atmosfera suprinzătoare cu care ne-a primit acest oraș. Urma ca în cele 4 săptămâni pe care le aveam de petrecut aici să descoperim mai îndeaproape orașul și ceea ce are de oferit.

Principalele puncte de atracție din Eskișehir

Cu toate că orașul Eskișehir nu se află printre cele mai cunoscute din Turcia în rândul agențiilor de turism din afara țării, există suficient de multe puncte de atracție și locuri de văzut în oraș. Simbolul orașului și poate cel mai important punct de atracție îl reprezintă râul Porsuk și gondolele care oferă plimbări pe acest râu.

Uneori orașul mai este numit „Veneția din Turcia” datorită acestor gondole care oferă plimbări pe o porțiune de câteva sute de metri chiar în zona centrală a orașului. Tot aici se regăsesc numeroase poduri foarte colorate, poduri pietonale care sunt extrem de apreciate pentru fotografii.

Fiecare pod are o altă culoare, fapt ce aduce un plus de atractivitate. La rândul lor, podurile rutiere peste râu sunt colorate diferit și au o mulțime de elemente de decor și mici statuete. Astfel că întreaga zonă de-a lungul râului este foarte colorată și atractivă.

Tot aici, pe malurile râului sunt foarte multe terase, restaurante și cafenele care sunt în fiecare seară foarte animate de o mulțime de tineri, dar nu numai. În apropiere de această zonă de promenadă se află zona bazarului, un alt punct de atracție dacă ajungi în oraș. Mai ales dacă vrei să cumperi diferite produse sau lucruri specific turcești, poți să iei la pas bazarul din Eskișehir. În apropiere se află și câteva moschei, cele mai importante și mari din oraș.

Un alt punct de atracție și chiar simbol al orașului este cartierul Odunpazari. Vorbim despre cea mai veche parte a orașului, cu numeroase case în stil otoman. Acestea sunt foarte colorate, fiecare casă sau clădire din cartierul acesta fiind colorate diferite și astfel întreg cartierul este plin de culoare.

Aici vei putea găsi suveniruri, numeroase restaurante și terase cu specific turcesc, dar și magazine unde se comercializează produse din sticlă, aceasta fiind specifică zonei Eskișehir. În cartierul Odunpazari este și o moschee deosebită, Alaadin, aceasta datând din secolul 13.

În oraș sunt și câteva muzee, multe dintre ele fiind situate în cartierul Odunpazari. Sunt muzee mici și mai degrabă vizitate de localnici. Pentru că nu suntem neapărat foarte atrași de a petrece timp în muzee, am ales să petrecem mai degrabă timp în oraș. Există și câteva hamamuri (băi turcești) care pot reprezenta un punct de atracție.

Parcul Aviației este un alt punct de interes pentru oraș. Situat în proximitatea campusului universitar, acest parc este dedicat diferitelor tipuri de avioane și aeronave pe care armata turcă le are sau le avea în dotare. Eskișehir este principalul oraș pentru flota de aviație militară din Turcia, iar Turcia este un actor important în NATO.

Aici se antrenează frecvent piloții pe avioane de luptă, iar în timpul petrecut la Eskișehir, în fiecare zi auzeam și vedeam pe cer zburând avioane de luptă de mare viteză. Inițial nu știam care este situația și priveam cu ceva îngrijorare, dar ulterior am citit despre importanța orașului în ceea ce înseamnă avioanele militare, existența aeroportului militar aici, dar și pregătirea piloților. În Muzeul Aviației în aer liber sunt expuse modele vechi de avioane de luptă, dar și modele mai noi sau elicoptere.

Parcul Sazova este un alt punct de atracție care poate fi trecut pe lista locurilor de văzut în Eskișehir. Este de fapt un parc care include foarte multe alte atracții. Dincolo de zonele verzi și de băncile sau locurile de picnic, Parcul Sazova cuprinde un castel similar cu cel de la Disneyland, un mic lac unde te poți plimba cu hidrobicicleta, un trenuleț care face turul parcului și alte locuri de joacă pentru copii.

Există un mic parc amenajat cu miniaturi ale unora dintre cele mai importante clădiri din Turcia și din alte țări musulmane, dar și un centru de cultură și istorie unde sunt prezentate diferite personalități care au influențat cultura și educația din Turcia.

Tot aici, în Parcul Sazova există și un centru astronomic, unde există diferită expoziții și prezentări pentru adulți și copii. Grădina Zoologică din Eskișehir este de asemenea în Parcul Sazova, fapt pentru care se poate spune că poți petrece 1 zi întreagă în acest loc fără să te plictisești.

Impresii după 4 săptămâni în Eskișehir

Decizia de a petrece 4 săptămâni în orașul Eskișehir s-a dovedit a fi foarte inspirată. Un oraș care are multe de oferit, dar în același timp liniștit din perspectiva numărului de vizitatori, un oraș foarte animat, dar în același timp nu foarte agitat, Eskișehir este o variantă foarte plăcută pentru a locui în Turcia.

Numărul mare de locuri unde poți petrece timpul liber, accesibilitatea facilă prin orice mijloc de transport, proximitatea unor mari orașe precum Ankara, Bursa și Istanbul, toate acestea fac din Eskișehir o opțiune atractivă pentru a petrece mai mult timp în Turcia.

Am petrecut 4 săptămâni în Eskișehir și pot spune că mi-a plăcut foarte mult atmosfera din oraș și modul în care ne-am simțit aici. Poate tocmai faptul că nu sunt turiști străini și ai posibilitatea de a te simți ca și cum ai trăi aici, în acest oraș, a făcut să ne simțim foarte bine în zilele în care am locuit aici și am avut experiența vieții așa cum este ea dacă locuiești în această parte a Turciei.

După această experiență de 4 săptămâni în Eskișehir, pot să adaug și acest oraș la lista acelor orașe unde aș putea locui și unde chiar mi-ar face plăcere, așa cum este și cazul orașului Denizli sau al stațiunii Bakuriani din Georgia.

Remarci finale

Dacă ajungi în Turcia și vrei să descoperi alte locuri în afara celor foarte turistice, Eskișehir poate fi o variantă. Casele foarte colorate și în stil otoman din cartierul Odunpazari, promenada de-a lungul râului Porsuk și plimbarea cu gondola pe acest râu, dar și numeroasele locuri de petrecere a timpului liber, toate acestea fac din Eskișehir o opțiune pentru a descoperi un oraș unde să simți îndeaproape viața locală.

Mai mult, dacă vrei să petreci timp în diferite localuri, restaurante sau centre comerciale, Eskișehir oferă foarte multe astfel de locuri și o atmosferă foarte dinamică și plină de viață prin prisma numărului mare de studenți prezenți în oraș. În măsura în care acest articol te-a ajutat să descoperi o nouă destinație pentru viitoarele călătorii în Turcia, te invit să îmi lași un comentariu dacă ai întrebări și să distribui articolul pentru a ajunge la cât mai multă lume.


Comments

2 răspunsuri la „Eskișehir – un oraș plin de culoare și plin de viață în Turcia”

  1. […] că după cele 4 săptămâni petrecute în Eskișehir am pornit înspre litoralul Mării Mediterane. Am luat autocarul din Eskișehir până în Burdur, […]

  2. […] Atunci când am fost în Cappadocia și am petrecut acolo mai multe zile aveam ideea de a vizita Konya. Însă am preferat să alocăm timp pentru traseele de trekking din Cappadocia. La această a doua călătorie în Turcia am încercat să găsim o cazare convenabilă în Konya, dar aici opțiunile de cazare pe termen lung nu erau foarte multe și la prețuri avantajoase. Astfel că am vizitat Konya pe durata șederii în orașul Eskișehir. […]

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Laurentiu Artugyan

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura